Cmentarze komunalne w Witnicy

Regulamin


UCHWAŁA NR XLVI/608/2021

RADY MIEJSKIEJ W WITNICY

z dnia 25 listopada 2021 r.

w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z cmentarzy komunalnych na terenie Gminy Witnica

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 13 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021r., poz. 1372 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowa-niu zmarłych (Dz. U. z 2020r., poz. 1947) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Gmina Witnica posiada cmentarze komunalne w miejscowości:

1) Białcz;

2) Białczyk;

3) Dąbroszyn;

4) Kamień Mały;

5) Mosina;

6) Mościce;

7) Nowiny Wielkie;

8) Pyrzany;

9) Stare Dzieduszyce;

10) Świerkocin;

11) Witnica, które to stanowią jej mienie.

2. Cmentarz komunalny jest miejscem pochówku osób zmarłych bez względu na ich narodowość, wyznanie, światopogląd czy pochodzenie społeczne.

3. Zarząd nad cmentarzami komunalnymi sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Witnica, zwany dalej zarządcą cmentarza.

4. Informacje o siedzibie, numerze telefonu oraz godzinach pracy zarządcy cmentarzy, zarządca umieszcza na cmentarnej tablicy ogłoszeń.

5. Furtki na cmentarzach komunalnych otwarte są przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia.

6. Zgłoszenie pogrzebów należy dokonać u zarządcy cmentarza.

7. Uroczystości pogrzebowe odbywają się w dni powszechne (od poniedziałku do soboty). Możliwość poza wskazanymi dniami istnieje w uzasadnionych przypadkach, określonych w art. 9 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020r., poz. 1947). DZIENNIK URZEDOWY

WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Gorzów Wielkopolski, dnia 8 grudnia 2021 r.

Poz. 2574

Podpisany przez:

Anna Zacharia; LUW

Data: 08.12.2021 15:19:02

8. Zarządca cmentarza ma prawo kontroli firmy pogrzebowej w zakresie posiadania przez nią dokumentu uwierzytelniającego prowadzenia w tym zakresie działalności.

9. Załatwienie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzu, jak też innych spraw związanych z działalnością cmentarza, odbywa się w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica w dniach i godzinach urzędowania.

§ 2. Do zakresu działań zarządcy cmentarza należy w szczególności:

1) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu korzystania z cmentarza komunalnego;

2) nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem i wykorzystaniem terenu cmentarza według planu zagospodarowania cmentarza;

3) wskazywanie miejsca pochówku;

4) prowadzenie rezerwacji miejsc pochówków;

5) nadzór i kontrola prawidłowości wykonywania czynności związanych z grzebaniem zmarłych na terenie cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami;

6) prowadzenie ewidencji osób pochowanych;

7) utrzymanie w należytym stanie technicznym cmentarza i obiektów znajdujących się na jego terenie;

8) konserwacja i utrzymanie w sprawności sieci wodociągowej zasilającej cmentarz oraz pomp kolumnowych;

9) bieżące utrzymanie porządku oraz utrzymanie we właściwym stanie zieleni na terenie cmentarza;

10) wykonanie innych czynności określonych przepisami prawa.

§ 3. 1. Na terenie cmentarza urządza się pochówki w grobie: ziemnym, murowanym, pojedynczym, rodzinnym, głębinowym, dziecięcym, urnowym.

2. Wymiary i odległości pomiędzy grobami muszą być zgodne z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. z 2008r. Nr 48, poz. 284).

3. Pochówek osób zmarłych odbywa się zgodnie z kolejnością miejsc. Kolejność zajmowania wyznaczonych miejsc pochówków i usytuowanie grobów muszą być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza, z zachowaniem wymiarów i odstępów między grobami, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

4. Miejsce pochówku ustala się z zarządcą cmentarza.

5. Na cmentarzu stosuje się opłaty za:

1) miejsce grzebalne;

2) rezerwację;

3) wjazd na cmentarz;

4) korzystanie z domu przedpogrzebowego;

5) zezwolenie na ustawienie nagrobku, wykonanie kostki brukowej lub betonowej, obrzeży.

6. Za korzystanie z cmentarza zarządca cmentarza pobiera opłaty zgodnie z cennikiem.

7. O wysokości opłat zarządca cmentarza każdorazowo informuje osoby zainteresowane.

8. Wykaz stawek opłat dostępny jest w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica, na stronie internetowej urzędu oraz na tablicy informacyjnej przy wejściu na cmentarz.

§ 4. 1. Opłatę za udostępnienie miejsca pochówku oraz rezerwację wnosi się jednorazowo na okres 20 lat. Po tym okresie, bez wezwania zarządcy cmentarza należy ponownie wnieść stosowane opłaty za następne 20 lat.

2. Przedłużenie praw do grobu wymaga ponownego uiszczenia opłaty (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty). Dziennik Urzedowy Województwa Lubuskiego – 2 – Poz. 2574

3. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku poszukiwania osób do uregulowania opłaty. Obowiązek uregulowania opłat spoczywa na dysponencie grobu.

4. Dysponentem miejsca grzebalnego jest osoba, która opłaciła miejsce grzebalne i jest uprawniona do podejmowania decyzji w sprawach pochówku na tym miejscu.

§ 5. 1. W przypadku nieuiszczenia opłaty przedłużającej termin ważności uprawnień do danego miejsca pochówku lub rezerwacji zgodnie z zapisem § 4 ust. 1 i ust. 2, miejsce to kwalifikuje się do likwidacji.

2. Likwidacja grobu poprzedzona jest informacją o przeznaczeniu grobu do likwidacji, umieszczoną na grobie, na co najmniej 3 miesiące przed terminem likwidacji. Wykazy likwidowanych grobów sporządza zarządca cmentarza.

3. Osobie, która mimo upływu 20 lat nie zgłosiła pisemnego zastrzeżenia i nie wniosła opłaty, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca, oddanego przez zarządcę cmentarza na grób kogoś innego pomimo tego, że grób utrzymywany jest w należytym porządku.

4. Z czynności związanych z likwidacją grobu zarządca cmentarza sporządza protokół.

5. Miejscami po zlikwidowanych grobach dysponuje zarządca cmentarza.

6. Nagrobki i inne elementy likwidowanych grobów nieodebranych w ciągu 30 dni od terminu określonego w ust. 3 są likwidowane przez zarządcę cmentarza, bez jakiegokolwiek odszkodowania na rzecz byłego dysponenta grobu.

7. Szczątki zwłok wydobyte przy kopaniu grobu, będą chowane w tym samym miejscu, w którym zostały znalezione.

§ 6. 1. W razie stwierdzenia samowolnego zagospodarowania terenu wokół grobu ograniczającego lub utrudniającego sprawowanie opieki nad sąsiednimi grobami lub zakłócający komunikację wewnątrz kwatery, dysponent grobu zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w terminie wyznaczonym przez administratora cmentarza pod rygorem usunięcia tych elementów. W razie braku usunięcia elementów zagospodarowania terenu wokół grobu, elementy te zostaną usunięte przez zarządcę cmentarza bez prawa domagania się odszkodowania, na koszt osoby opiekującej się grobem.

2. Na wykonanie grobu murowanego konieczna jest zgoda zarządy cmentarza.

§ 7. 1. Ubezpieczenie grobu i jego elementów architektonicznych od kradzieży i uszkodzeń spowodowanych przez osoby trzecie oraz czynniki atmosferyczne, w tym szkody powstałe na skutek złamania gałęzi drzew lub powalenie drzewa na miejsce pochówku, należy do dysponenta grobu.

2. Przypadki kradzieży i uszkodzenia nagrobków lub ich elementów, a także kwiatów oraz zniczy ustawionych na mogiłach bądź nagrobkach należy zgłaszać do odpowiednich organów.

3. Zagospodarowanie otoczenia grobu nie może przekroczyć granicy terenu przynależnego danemu grobowi.

4. Utrzymanie porządku i czystości na grobach, miejscach zarezerwowanych i przestrzeni między grobami oraz miejscami zarezerwowanymi jest obowiązkiem opiekunów grobu.

5. Sprzątanie alejek i ścieżek należy do obowiązków zarządcy cmentarza. Do zarządcy należy również utrzymanie w należytym stanie punktów czerpania wody oraz innych urządzeń i obiektów związanych z funkcjonowaniem cmentarza.

§ 8. 1. Ekshumacje są przeprowadzane zgodnie z przepisami obowiązującego prawa na warunkach określonych przez powiatowego inspektora sanitarnego.

2. Ekshumacje mogą odbywać się w okresie od 16 października do 15 kwietnia.

3. W związku z ekshumacją grób ulega likwidacji bez zwrotu opłaty 20-letniej, a uzyskanym wolnym miejscem dysponuje zarządca cmentarza.

4. Przy ekshumacji nie mogą być obecne osoby postronne.

§ 9. 1. Na wykonanie na terenie cmentarza komunalnego prac ziemnych, czy kamieniarskich związanych z przygotowaniem grobu do pochówku (grzebanie zwłok) nie jest wymaga pisemna zgoda zarządcy cmentarza.

2. Uzyskanie pisemnej zgody zarządcy cmentarza wymaga w szczególności: Dziennik Urzedowy Województwa Lubuskiego – 3 – Poz. 2574

1) ustawienie nagrobka;

2) usuwanie lub prostowanie nagrobka;

3) renowacji nagrobka;

4) sadzenie lub wycinanie drzew i krzewów;

5) wykonanie utwardzenia przy grobach lub między grobami;

6) posadowienie ławek;

7) wykonanie grodzenia grobów.

3. Prace ziemne, kamieniarskie czy budowlane nie mogą zakłócić powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi. Na czas ceremonii wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania pochówku.

4. Prace na cmentarzu należy wykonywać zgodnie z zezwoleniem, które określa ich zakres.

5. Wykonawcą prac zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem. Przygotowanie zapraw murarskich może odbywać się wyłącznie w specjalnych pojemnikach.

6. Po zakończeniu prac należy niezwłocznie uporządkować teren i wywieźć z cmentarza gruz i wszelkie inne nieczystości powstałe w związku z wykonywaniem prac.

7. Zabrania się wyrzucania gruzu i odpadów po robotach ziemnych, kamieniarskich i budowlanych do pojemników ustawionych na cmentarzu.

8. Wykonawca prac ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikłe w następstwie realizowanych na terenie cmentarza prac, w tym również uszkodzenia sąsiednich grobów, nagrobków, zieleni i innych urządzeń infrastruktury cmentarza oraz zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy lub wniesienia odszkodowania na rzecz zainteresowanych.

9. Wykonawca każdorazowo zgłasza zarządcy cmentarza przystąpienie do wykonywania i zakończenia prac.

10. Kopanie grobów oraz otwieranie grobów murowanych może odbywać się wyłącznie w dniu planowanego pogrzebu lub ekshumacji, w godzinach porannych. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest wykopanie grobu dzień wcześniej wraz z oznakowaniem i zabezpieczeniem w sposób gwarantujący bezpieczeństwo osobom przebywającym na cmentarzu.

§ 10. 1. Na terenie cmentarza komunalnego zabrania się:

1) zakłócania ciszy, porządku, powagi miejsca i szacunku należytego zmarłym;

2) wysypywania odpadów (kwiatów, wieńców, zniczy, liści itp.) poza pojemniki do tego celu przeznaczone;

3) niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych;

4) ustawiania ławek, płotków itp. bez gody zarządcy cmentarza;

5) prowadzenia działalności gospodarczej bez wiedzy i zgody zarządcy cmentarza;

6) zabudowy grobu wykraczającej poza powierzchnię wykupioną pod grób;

7) sadzenia drzew, krzewów, bez pisemnej zgody zarządcy cmentarza;

8) wykonywania jakichkolwiek robót bez gody zarządcy cmentarza;

9) parkowania samochodów przed bramami cmentarnymi w sposób utrudniający lub uniemożliwiający wjazd lub wejście na cmentarz;

10) wjazdu na cmentarz pojazdami mechanicznymi (za wyjątkiem pojazdów związanych z funkcjo-nowaniem cmentarza i przeprowadzeniem pogrzebów, podmiotom usuwającym odpady komunalne, Policji, Pogotowania Ratunkowego, Prokuratury, Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarnej). Dziennik Urzedowy Województwa Lubuskiego – 4 – Poz. 2574

2. Wjazd innych pojazdów niż wymienionych w ust. 1 pkt 10 może odbywać się tylko za zgodą zarządcy cmentarza.

3. Poruszający się po cmentarzu pojazdami, zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności. Pojazdy te muszą być sprawne technicznie i mogą poruszać się wyłącznie po ciągach komunikacyjnych do tego przeznaczonych.

§ 11. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zarządca cmentarza może zezwolić na odstąpienie od stosowania postanowień zawartych w regulaminie.

§ 12. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020r., poz. 1947).

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Witnica.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Artur Stojanowski Dziennik Urzedowy Województwa Lubuskiego – 5 – Poz. 2574

up